| Product Code | 570270 |
| Alternative Part Number | PSEN hs1.1p |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 3 A |
| AC15 Safety Contact Voltage | 230 V |
| DC13 Safety Contact Voltage | 24 V |
| Height Dimension | 147 mm |
| Width Dimension | 82 mm |
| Depth Dimension | 19.5 mm |
| Connection Type | M12 |
| Ambient Temperature | -25 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP67 |
| Approval | CE BG cCSAus |
Home » Safety Products » Machine Safety » Interlock Switches with Guard Locking » Pilz 570270 Safety Sensor
Pilz 570270 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570270 Category: Interlock Switches with Guard Locking
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570270 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570270
$281.16
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.