| Product Code | 570245 |
| Alternative Part Number | PSEN me4.1 / 4AS |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Terminal Style | fixed |
| Maximum AC1 Safety Contact Current | 10 A |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 3 A |
| AC1 Safety Contact Voltage | 240 V |
| AC15 Safety Contact Voltage | 240 V |
| Height Dimension | 100 mm |
| Width Dimension | 30 mm |
| Depth Dimension | 30.5 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 80 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE cCSAus T√úV EAC (Eurasian) |
Pilz 570245 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570245 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570245 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570245
$67.71
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.