| Product Code | 570201 |
| Alternative Part Number | PSEN me2 / 2AR |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Interlock Switches |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Terminal Style | fixed |
| Maximum AC1 Safety Contact Current | 5 A |
| Maximum AC15 Safety Contact Current | 1.5 A |
| AC1 Safety Contact Voltage | 240 V |
| AC15 Safety Contact Voltage | 240 V |
| Height Dimension | 75 mm |
| Width Dimension | 52 mm |
| Depth Dimension | 33 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 80 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE cCSAus T√úV EAC (Eurasian) |
Pilz 570201 Safety Sensor
Manufacturer: Pilz Part No: 570201 Category: Interlock Switches
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 570201 Safety Sensor” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 570201
$75.40
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.