Home » Automation and Controls » Sensors » Optical Sensors » Distance Measuring » Pepperl+Fuchs VDM28-8-L1-IO/73C/110/122 Non-Contact Distance Measurement Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs VDM28-8-L1-IO/73C/110/122 Non-Contact Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: VDM28-8-L1-IO/73C/110/122 Category: Distance Measuring Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | VDM28-8-L1-IO/73C/110/122 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Distance Measuring |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC / when operating in IO-Link mode: 18 ... 30 V |
| Switching Frequency | 50 Hz |
| Response Time | 10 ms |
| Absolute Accuracy | ± 25 mm |
| Repeat Accuracy | < 5 mm |
| Measuring Range | 0.2 ... 8 m |
| Reference Target | Kodak white (90%) |
| Light Source | laser diode | typ. service life 85,000 h at Ta = +25 °C |
| Laser Class | 1 |
| Ambient Temperature | -30 ... 55 °C (-22 ... 131 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # VDM28-8-L1-IO/73C/110/122
$372.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected