Home » Automation and Controls » Sensors » Optical Sensors » Distance Measuring » Pepperl+Fuchs OMD30M-R2000-B23-V1V1D-1L 2D LiDAR Distance Scanning Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OMD30M-R2000-B23-V1V1D-1L 2D LiDAR Distance Scanning Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OMD30M-R2000-B23-V1V1D-1L Category: Distance Measuring Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OMD30M-R2000-B23-V1V1D-1L |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Input / Output Type | 2 Inputs/Outputs , Independently configurable , short circuit/reverse polarity protected |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Absolute Accuracy | typ. ± 25 mm |
| Repeat Accuracy | < 12 mm |
| Resolution | 1 mm |
| Angle Resolution | 0.014 ° |
| Measuring Range | 0.1 ... 10 m (black 10%) | 0,1 … 30 m (white 90 %) | 0.1 … 200 m (reflector) | Min. reflectivity 2.5% |
| Light Source | laser diode |
| Laser Class | 1 |
| Ambient Temperature | -10 ... 50 °C (14 ... 122 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OMD30M-R2000-B23-V1V1D-1L
$7,062.30
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected