Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs RL31-8-2500-IR/115/136 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs RL31-8-2500-IR/115/136 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: RL31-8-2500-IR/115/136 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RL31-8-2500-IR/115/136 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Switching Frequency | ≤ 500 Hz |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Detection Range | 0 ... 2500 mm adjustable |
| Reference Target | standard white 200 mm 200 mm |
| Light Source | IRED |
| Light Type | modulated infrared light , 850 nm |
| Polarization Filter | no |
| Light Spot Diameter | approx. 50 mm at a distance of 2.5 m |
| Ambient Temperature | -30 ... 55 °C (-22 ... 131 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # RL31-8-2500-IR/115/136
$152.38
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected