Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence XM-1600 Handheld CMM Controller

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence XM-1600 Handheld CMM Controller
Manufacturer: Keyence Part No: XM-1600 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | XM-1600 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Optical Metrology Systems Coordinate Measuring Machines |
| Power Consumption | 250 VA max. |
| External Output | DVI-D |
| Power Supply | 100 to 240 VAC 50/60 Hz |
| Communication (External Communication) | RS-232C USB 2.0 Series A: 6 ports (Front: 2, rear: 4) LAN RJ45 (10BASE-T/100BASE-TX/1000BASE-T) |
| Weight | Approx. 7.7 kg |
| Ambient Temperature | +10 to +35°C 50 to 95°F |
| Relative Humidity | 20 to 80% RH (no condensation) |
| Measuring Unit | Dedicated cable |
- Brand: Keyence
Mfr # XM-1600
$16,684.97
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected