| Product Code | CV-701P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Vision Systems |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 700 mA |
| Control Output | PNP: 9, 50 mA max. (30 V max.) |
| Absolute Position Detection | 4/program, Window shape: square |
| Number of Pixels | 508 (H) x 480 (V): 240,000 pixels |
| Weight | Controller: Approx. 400 g, Remote control console: Approx. 160 g |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Program Registration | 16 programs (8 programs when two cameras are used) Programs are externally selectable. |
| Process Cycle | 30 c/s (Varies depending on the setting.) |
| Binary Level | Color binary conversion processing by color extraction or color shade processing |
| Number of Registered Screens | 16 screens (1 screen/program or 2 screens/program) |
| Area Sensor | 8 max./program, Window shape: circle/square/free square |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CV-701P Image Sensor/Controller
- Brand: Keyence
Keyence CV-701P Image Sensor/Controller
Mfr # CV-701P
$3,625.18
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CV-701P Image Sensor/Controller” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.