Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-LH25G High resolution, Low distortion Vibration-resistant Lens 25 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LH25G High resolution, Low distortion Vibration-resistant Lens 25 mm
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LH25G Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LH25G |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolving Power | 100 cycles/mm (center), 80 cycles/mm (periphery) |
| F-stop Range (Aperture) | F1.4/4/8/16 *1 |
| Compatible Image Sensor Size | 2/3" |
| Focal Point | 25 mm 0.98" |
| Weight | Approx. 73 g |
| Mount | C-mount |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Relative Humidity | 35 to 80 % RH (No condensation) |
| Minimum WD | 0.2 m 0.7' *2 |
| TV Distortion | -0.04 % (-0.02 %) *3 |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LH25G
$225.59
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected