Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-H048CX 16× speed, high-performance 0.47 megapixel camera (Color)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-H048CX 16× speed, high-performance 0.47 megapixel camera (Color)
Manufacturer: Keyence Part No: CA-H048CX Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-H048CX |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Sensors and Camera |
| Image Element | Color CMOS, 16× high-speed reading using square-pixel |
| Valid Pixel Count | 0.47 megapixel mode: 784 (H) × 596 (V), 0.31 megapixel mode: 640 (H) × 480 (V), 0.24 megapixel mode: 512 (H) × 480 (V) |
| Image Size | Equivalent to 1/3" |
| Scanning System | Progressive 0.47 megapixel mode: 2.9 ms, 0.31 megapixel mode: 2.0 ms, 0.24 megapixel mode: 1.7 ms |
| Weight | Approx. 190 g (not including lens) |
| Ambient Temperature | 0 to 40°C 32 to 104°F |
| Relative Humidity | 85% RH or less |
| Unit Cell Size | 4.8 µm × 4.8 µm 0.19 Mil × 0.19 Mil |
| Transfer System | Digital serial transfer |
| Electronic Shutter | Can be set to 0.022 to 1000 msec by specifying the following numerical inputs: 1/15, 1/30, 1/60, 1/120, 1/240, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/5000, 1/10000, 1/20000 |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-H048CX
$6,130.65
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected