| Product Code | SR-650HA |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Barcode Scanners |
| Supply Voltage | Control port: 24 VDC ±10 % or Ethernet port: PoE TypeA/B 36 to 57 V (Cannot supply at the same time) *2 |
| Output Type | Photo MOS relay output |
| Current Consumption | Control port: 220 mA (When 24 VDC power supply is used) Ethernet port: PoE Power Class 2 *3 |
| Minimum Resolution | 0.082 mm 0.003″ |
| Light Source | High intensity red LED 630 nm |
| Light Source | Visible semiconductor laser, Wavelength 660 nm |
| Laser Class | Class 1 Laser Product (IEC60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Number of Pixels | 752×480 pixels |
| Weight | Approx. 160 g |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F |
| Sensor | CMOS Image Sensor |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Barcode Readers » Barcode Scanners » Keyence SR-650HA Ethernet-compatible Small 2D Code Reader, High-resolution Type
- Brand: Keyence
Keyence SR-650HA Ethernet-compatible Small 2D Code Reader, High-resolution Type
Mfr # SR-650HA
$2,060.07
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence SR-650HA Ethernet-compatible Small 2D Code Reader, High-resolution Type” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.