| Product Code | SR-510 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Barcode Scanners |
| Current Consumption | 400 mA or less |
| Trigger/preset Input | No-voltage input (with contacts, without contacts) for each input * TTL input is also possible. |
| Output Details | 4-output (OK, NG, ERROR, and BUSY) NPN open collector |
| Rated Load | 24 VDC, 30 mA |
| Leakage Current (at OFF) | 0.1mA or less |
| Minimum Resolution | Barcode: 0.127 mm, 2D code: 0.25 mm |
| Light Source | Visible semiconductor laser (655 nm) |
| Laser Class | Class 1 (JIS C6802) |
| Communication Method | Conforms to EIA RS-232C |
| Weight | Approx. 274 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Barcode Readers » Barcode Scanners » Keyence SR-510 Compact 2D Code Reader, Medium-distance Type
- Brand: Keyence
Keyence SR-510 Compact 2D Code Reader, Medium-distance Type
Mfr # SR-510
$435.80
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence SR-510 Compact 2D Code Reader, Medium-distance Type” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.