| Product Code | BL-780 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Barcode Scanners |
| Supply Voltage | 5 VDC ±5 % |
| Current Consumption | 510 mA or less |
| Control Output | 100 µW |
| Pulse Duration | 99.5 µs (IEC 60825-1, JIS C6802), 50 µs (FDA (CDRH) Part 1040.10) |
| Light Source | Visible semiconductor laser (wavelength: 655 nm) |
| Laser Class | Class 2 (JIS C6802), Class 2 (IEC 60825-1), Class II (FDA [CDRH] Part 1040.10) |
| Scanning Method | Single |
| Supported Codes | CODE39 |
| Weight | Approx. 300 g (including the cable) |
| Readable Bar Width | 0.32 to 2.0 mm 0.01″ to 0.08″ *2 |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Number of Readable Digits | 32 digits (64 digits for CODE128 with start character C) *1 |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Barcode Readers » Barcode Scanners » Keyence BL-780 Long-distance Laser Barcode Reader, Long-distance Type, Single
- Brand: Keyence
Keyence BL-780 Long-distance Laser Barcode Reader, Long-distance Type, Single
Mfr # BL-780
$960.32
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence BL-780 Long-distance Laser Barcode Reader, Long-distance Type, Single” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.