| Product Code | SR-1000W |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Barcode Scanners |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Output Type | Photo MOS relay output |
| Current Consumption | Approx. 700 mA |
| Light Source | High intensity red LED |
| Pointer Light Source | High intensity green LED |
| Number of Pixels | 1280 × 1024 pixels |
| Focus | Autofocus *1 |
| 2D Code | QR, MicroQR, DataMatrix (ECC200), GS1 DataMatrix, PDF417, Micro PDF417, GS1 Composite (CC-A, CC-B, CC-C) |
| Barcode | CODE39, ITF, 2of5 (Industrial 2of5), COOP 2of5, NW-7 (Codabar), CODE128, GS1-128, GS1 DataBar, CODE93, JAN/EAN/UPC, Trioptic CODE39, CODE39 Full ASCII, Pharmacode |
| Weight | Approx. 200 g |
| Ambient Temperature | 0 to +45 °C 32 to 113 °F |
| Sensor | CMOS Image Sensor |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
- Brand: Keyence
Keyence SR-1000W Automatic Focus Code Reader
Mfr # SR-1000W
$3,575.90
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence SR-1000W Automatic Focus Code Reader” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.