Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-T2P Amplifier Unit, Expansion Unit, PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-T2P Amplifier Unit, Expansion Unit, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: PS-T2P Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-T2P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 35 mA or less |
| Control Output | PNP:100 mA max. (30 V max.) Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | PNP |
| External Calibration Input Signal | Non-voltage input (contact, solid state) |
| Response Time | 500 µs |
| Weight | Approx. 40 g (including 2 m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *2 |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
| Timer Function | ON-delay: 40 ms, OFF-delay: 40 ms, Timer OFF (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-T2P
$233.20
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected