Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PR-G51CBD M18 Threaded type Through-Beam M12 Connector Type, 30 m

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PR-G51CBD M18 Threaded type Through-Beam M12 Connector Type, 30 m
Manufacturer: Keyence Part No: PR-G51CBD Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PR-G51CBD |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 % |
| Power Consumption | Transmitter: 450 mW max. (15 mA max. at 24 V, 15 mA max. at 12 V) Receiver: 360 mW max. (12 mA max. at 24 V, 15 mA max. at 12 V) |
| Number of Control Outputs | 2 (NPN+PNP) |
| Control Output | NPN + PNP open collector 30 VDC or less, 100 mA or less Residual voltage: 1.2 V or less at less than 10 mA, 2 V or less at 10 to 100 mA |
| Output Details | NPN+PNP |
| Response Time | 1 ms |
| Detecting Distance | 30 m 98.43' |
| Light Source | 4 elements, Red LED (631 nm) |
| Weight | Approx. 85 g |
| Ambient Temperature | -20 to +70 °C -4 to 158 °F (No freezing) *3 |
- Brand: Keyence
Mfr # PR-G51CBD
$282.21
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected