Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Sensors » Keyence LV-H62 Retroreflective Sensor Head, Spot Type, Standard

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-H62 Retroreflective Sensor Head, Spot Type, Standard
Manufacturer: Keyence Part No: LV-H62 Category: Laser Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-H62 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser |
| Wavelength | 660 nm |
| Weight | Approx. 45 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| FINE | 2 m 6.6' |
| TURBO | 5 m 16.4' |
| SUPER | 7 m 23.0' |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-H62
$667.62
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected