Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Sensors » Keyence LV-H35 Reflective Sensor Head, Spot Type, Co-axial Structure

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-H35 Reflective Sensor Head, Spot Type, Co-axial Structure
Manufacturer: Keyence Part No: LV-H35 Category: Laser Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-H35 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser |
| Wavelength | 660 nm |
| Weight | Approx. 45 g |
| Case | Glass reinforced plastic *1 |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| FINE | 150 mm 5.91" |
| TURBO | 300 mm 11.81" |
| SUPER | 600 mm 23.62" |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-H35
$238.02
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected