Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-H300 Transmissive Sensor Head, Area Type, 30-mm Wide

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-H300 Transmissive Sensor Head, Area Type, 30-mm Wide
Manufacturer: Keyence Part No: LV-H300 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-H300 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 3.0 mW (FDA), 1.0 mW (IEC) |
| Pulse Duration | 3.5 µs |
| Detecting Area | 30 mm 1.18" |
| Detecting Distance | 2000 mm 78.74" |
| Light Source | Visible red semiconductor laser |
| Wavelength | 660 nm |
| Weight | Approx. 100 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-H300
$558.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected