Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LR-XH250 Remote Amplifier Model, Sensor Head, 250mm range, 2m Cable

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LR-XH250 Remote Amplifier Model, Sensor Head, 250mm range, 2m Cable
Manufacturer: Keyence Part No: LR-XH250 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LR-XH250 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Power Spectral Density | 0.816 G 2 /Hz for X, Y and Z axes |
| Display Resolution | 1 to 2 mm 0.04" to 0.08" |
| Detecting Distance | 30 to 250 mm 1.18" to 9.84" |
| Standard Detectable Deviation | 30 to 180 mm: 9 mm, 180 to 250 mm: 18 mm 1.18" to 7.09": 0.35", 7.09" to 9.84": 0.71 |
| Laser Class | Class 1 laser product (IEC60825-1, FDA (CDRH), Part1040.10 *1 ) |
| Spot Size | Approx. 0.8 mm × 1.2 mm 0.03" × 0.05" (at a detecting distance of 250 mm 9.84" ) |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 8000 lux or less, Sunlight: 8000 lux or less |
| Weight | approx. 75 g |
| Ambient Temperature | -10°C to +50°C 14°F to 122°F (no freezing) |
| Enclosure Rating | IP65/IP67 (IEC60529) |
| Relative Humidity | 35 to 85% RH (no condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LR-XH250
$701.09
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected