Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LR-X50 Standard Model, Cable Type, 50mm range

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LR-X50 Standard Model, Cable Type, 50mm range
Manufacturer: Keyence Part No: LR-X50 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LR-X50 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 16 to 30 VDC (including 10% ripple (P-P) or less), class 2 |
| Power Consumption | During normal operation: 970 mW (38 mA or lower at 24 V, 53 mA or lower at 16 V) (Excluding Load Current) ECO ON/ALL: 821 mW (32 mA or lower at 24 V, 44 mA or lower at 16 V) (Excluding Load Current) |
| Control Output | NPN open collector/PNP open collector, N.O./N.C selectable. *3 30 VDC or lower, 50 mA or lower, Residual voltage 2 V or lower |
| Response Time | 500 µs *1 /1 ms/3 ms/10 ms/200 ms Selectable |
| Display Resolution | 0.1 mm 0.004" |
| Detecting Distance | 25.0 to 50.0 mm 0.98" to 1.97" |
| Standard Detectable Deviation | 0.5 mm 0.02" |
| Laser Class | Class 1 Laser Product (IEC60825-1, FDA (CDRH), Part1040.10 *2 ) |
| Spot Size | Approx. 0.2 mm × 1.5 mm 0.008" × 0.06" (at a detecting distance of 50 mm 1.97" ) |
| Weight | Approx. 90 g |
| Ambient Temperature | -10°C to +50°C 14°F to + 122°F (no freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # LR-X50
$940.82
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected