| Product Code | HR-100 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Handheld Scanners |
| Supply Voltage | 4.0 to 5.5 VDC |
| Current Consumption | Reading: 450 mA, Standby: 90 mA |
| Light Source | Red LED |
| Barcode | CODE39, ITF, 2of5 (Industrial 2of5) , NW-7 (Codabar) , CODE128, GS1-128, GS1 DataBar, CODE93, JAN/EAN/UPC, MSI, Postal, CODE11, 2of5 |
| Barcode | 0.127 mm 0.005″ |
| Interface | Wired |
| Weight | Approx. 150 g |
| Dimensions | 161 x 86 (head) x 71 mm (head) 6.34″ x 3.39″ x 2.80″ |
| Ambient Temperature | 0 to 50 °C 32 to 122 °F |
| 2D | QR, MicroQR, DataMatrix (ECC200) , PDF417, MicroPDF417, GS1 Composite (CC-A/CC-B/CC-C) , MaxiCode, AztecCode |
| 2D | 0.169 mm 0.007″ |
| 2D | 15 to 180 mm 0.59″ to 7.09″ (Cell size = 0.254 mm 0.01″ ) |
Keyence HR-100 Handheld Code Reader
Manufacturer: Keyence Part No: HR-100 Category: Handheld Scanners
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence HR-100 Handheld Code Reader” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # HR-100
$874.04
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.