| Product Code | BL-N70UBE |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Barcode Readers Handheld Scanners |
| Supply Voltage | 5 VDC ±5 % |
| Current Consumption | 250 mA or less |
| Output Details | 40 µW |
| Pulse Duration | 1.5 ms |
| Reading Distance | 0 to 177 mm 0″ to 6.97″ (When narrow bar width is 0.66 mm 0.03″ ) |
| Laser Class | Class 1 Laser Product (IEC 60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *1 ) |
| Supported Codes | JAN/EAN/UPC (A, E), CODE39, CODE128/EAN128, NW-7, CODE93, ITF, 2of5, RSS-14, RSS-14 Truncated, RSS-14 Stacked, RSS-14 Stacked Omnidirection, RSS Limited, RSS Expanded, RSS Expanded Stacked |
| Scanning Rate | 72 scans/sec |
| Interface | USB |
| Weight | Approx. 101 g |
| Connector Shape | USB (Type A) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
Home » Barcode Scanners » Handheld Scanners » Keyence BL-N70UBE Light and Small Laser Handy Barcode Reader, USB Type (English Version)
Keyence BL-N70UBE Light and Small Laser Handy Barcode Reader, USB Type (English Version)
Manufacturer: Keyence Part No: BL-N70UBE Category: Handheld Scanners
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence BL-N70UBE Light and Small Laser Handy Barcode Reader, USB Type (English Version)” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # BL-N70UBE
$319.51
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.