Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-75P Amplifier Unit, Panel Mount Type, PNP
Keyence GT2-75P Amplifier Unit, Panel Mount Type, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-75P Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-75P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Power Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including 10 % ripple (P-P), Class 2 *1 |
| Output Details | PNP output |
| Power Saving (Eco) | 1,700 mW max. (30 V, 56.7 mA max.) |
| Response Time | hsp(3)/5/10/100/500/1,000 ms (When using GT2-Pxxx, hsp(12)/20/40/400/2,000/4,000 ms) |
| Display Resolution | 0.1 μm 0.004 Mil |
| Measured Value Display | 6 + 1/2-digit 7-segment LED (red) |
| Other Displays | 2-color, 13-level bar LED display (red, green), indicators (red, green) |
| Weight | Approx. 140 g (including panel mounting bracket, protective front cover and power cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
| Normal | 2,200 mW max. (30 V, 73.3 mA max.) |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-75P
$367.25
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
