Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT-H22L Sensor Head, Low Measuring Force Type
Keyence GT-H22L Sensor Head, Low Measuring Force Type
Manufacturer: Keyence Part No: GT-H22L Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT-H22L |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Measuring Range | 22 mm 0.87" |
| Repeatability | 8 µm 0.00031" (at ambient temperature of 23 °C 73 °F ) *2 |
| Weight | Approx. 135 g (With 2-m 6.6' cable) |
| Material | Housing: TYPE430 Stainless steel, Indicator: Polyarylate, Contact: TYPE304 stainless steel, Cable: PVC |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH |
- Brand: Keyence
Mfr # GT-H22L
$1,133.53
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
