Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FU-97P Fixed-Distance Reflective Fiber Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FU-97P Fixed-Distance Reflective Fiber Unit
Manufacturer: Keyence Part No: FU-97P Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FU-97P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Standard Detection Object | Object with a diameter of 200, t = 0.7 mm 0.028" glass substrate |
| Weight | Approx. 75 g |
| Material | Main unit case : PFA, PVC |
| Tube | PTFE *4 |
| Ambient Temperature | -40 to +60 °C -40 to 140 °F (No condensation and no freezing) *3 |
| Enclosure Rating | IP67 *2 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No freezing and No condensation) *3 |
- Brand: Keyence
Mfr # FU-97P
$659.60
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected