Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-R0 Wiring-saving Connector Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-R0 Wiring-saving Connector Unit
Manufacturer: Keyence Part No: FS-R0 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-R0 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±5 %, Ripple (P-P) 5 % or less *2 |
| Current Consumption | 20 mA or less, plus current consumed by expansion units connected |
| Control Output | NPN open-collector 50 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. |
| Expandable Inputs | 16 (15 when using stability output) |
| Number of Outputs | 16 |
| Response Time | 410 µs to 1.2 ms *1 |
| Weight | Approx. 150 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) *3 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-R0
$129.51
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected