Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-V11P Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-V11P Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: FS-V11P Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-V11P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less *2 |
| Current Consumption | 50 mA or less |
| Control Output | PNP open-collector 100 mA max. (24 VDC max.), Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | PNP |
| Response Time | 250 µs (FINE) /500 µs (TURBO) /1 ms (SUPER TURBO) |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 80 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
| Timer Function | ON-delay: 40 ms /OFF-delay: 10 ms /Timer OFF (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-V11P
$214.43
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected