Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-M1 Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-M1 Fiber Amplifier, Cable Type, Main Unit, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: FS-M1 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-M1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 35 mA or less |
| Control Output | NPN open-collector 100 mA max. (24 VDC max.), Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | NPN |
| Response Time | 250 µs (FINE) /500 µs (TURBO) |
| Sensitivity Adjustment/mode Selection | 8-turn trimmer (with indicator), FINE/TURBO (switch-selectable) |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 75 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *3 |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-M1
$235.48
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected