| Product Code | FL-001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Float and Level Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, ripple (P-P) 10% included, Class 2 or LPS |
| Judgment Output Response Time | 0.4 s minimum |
| Current Consumption | 300 mA max. (at 10 V)/120 mA max. (at 30 V) (excluding load) |
| Resolution | 1 mm 0.04″ *2 |
| Resolution | 1 mm 0.04″ |
| Linearity | ±3 mm ±0.12″ *2 |
| Zero Accuracy | ±0.1 mA (Zero point = 4 mA) |
| Full Scale Accuracy | ±0.2 mA (full scale = 20 mA) |
| Measurement Range | 100 to 2,000 mm 3.94″ to 78.74″ |
| Weight | 400 g |
| Ambient Temperature | -20 to +60 °C -4 to +140°F |
| Specific Conductive Capacity of Measurable Media | 2 or more *1 |
Keyence FL-001 Amplifier Unit, Standard Specification
Manufacturer: Keyence Part No: FL-001 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence FL-001 Amplifier Unit, Standard Specification” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # FL-001
$1,353.80
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.