
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EX-305 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: EX-305 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EX-305 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Power Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10% |
| Output Voltage | 0 to 5 V (Output impedance 100 Ω) *1 |
| Output Current | 4 to 20 mA (Applicable load: 0 to 350 Ω) *1 |
| Current Consumption | 240 mA max. |
| Disconnection Alarm Output (N.C.) | NPN: 100 mA (40 V) max., Residual voltage: 1 V max. (N.C.) *2 |
| Measuring Range | 0 to 1 mm 0.04" |
| Resolution | 0.04 % of F.S. (Response frequency: LOW) *1 |
| Linearity | ±1 % of F.S. *1 |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| HIGH | 18 kHz (-3 dB) *1 |
| LOW | 1.3 kHz (-3 dB) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # EX-305
$122.13
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected