Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence ES-X38 Amplifier Unit, DC Type, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence ES-X38 Amplifier Unit, DC Type, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: ES-X38 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | ES-X38 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current / Power Consumption | 25 mA max. |
| Control Output | NPN: 100 mA (40 V) max. Residual voltage: 1 V max. |
| Disconnection Alarm Output | NPN: 100 mA (40 V) max. Residual voltage: 1 V max. |
| Response Time | 1 ms max. |
| Temperature Characteristics | ±8% of detecting distance at 23°C 73.4°F , within 0 to 50°C 32 to 122°F |
| Sensitivity Adjustment | 15-turn trimmer |
| Weight | Approx. 67 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Operation Mode | N.O./N.C. (switch-selectable) |
| Indicator | Output: Red LED |
- Brand: Keyence
Mfr # ES-X38
$497.60
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected