| Product Code | ED-118M |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Response Frequency | 100 Hz |
| Current Consumption | 35 mA or less |
| Control Output | NPN open collector 100 mA max. (40 V max.), Residual voltage: 1 V max. |
| Detecting Distance | 5 mm 0.20″ ±15% |
| Detectable Object | All metals *1 |
| Hysteresis | 15% max. of detecting distance |
| Weight | Approx. 150 g (including 2-m 6.6′ cable and nuts) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F (No freezing) |
| Operation Mode | N.O. |
| Standard Target (Aluminum, T=1 mm 0.04″ ) | 18 x 18 mm 0.71″ x 0.71″ |
Home » Automation and Controls » Static Eliminators » Keyence ED-118M Main Unit, Shielded Type, M18, NPN
Keyence ED-118M Main Unit, Shielded Type, M18, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: ED-118M Category: Static Eliminators
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence ED-118M Main Unit, Shielded Type, M18, NPN” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # ED-118M
$337.83
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.