| Product Code | CV-M30 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Vision Systems |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 700 mA or less |
| Video Input | NTSC composite signal, 1.0 Vp-p, 75 Ω |
| Display Color | Full color |
| Display Screen Size | 5.5-inch 111.36 4.384″ (H) x 85.52 3.367″ (V) mm |
| Weight | Approx. 570 g |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Number of Dots | 320 (H) x 240 (V) mm 12.598″ (H) x 9.449″ (V) |
| Driving Method | TFT active matrix method |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
- Brand: Keyence
Keyence CV-M30 Monitor
Mfr # CV-M30
$1,009.59
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CV-M30 Monitor” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.