Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-MP120 12-inch LCD Color Monitor (Analog XGA)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-MP120 12-inch LCD Color Monitor (Analog XGA)
Manufacturer: Keyence Part No: CA-MP120 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-MP120 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Profilers and 3D Measurement Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 1 A max. |
| Input Signal | Analog RGB signal (0.7 Vp-p, 75 Ω) , Horizontal/vertical synchronization signal |
| Input Signal Mode | 1,024 (W) x 768 (H) , Vertical frequency: 60 Hz or 800 (W) x 600 (H) , Vertical frequency: 60 Hz |
| Active Display Area | 245 (W) x 184 (H) mm 9.65 " (W) x 7.24 " (H) |
| Weight | Approx. 2.3 kg |
| Connector Type | High-density D-sub 15-pin female (3-way, inch screw) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Relative Humidity | 85% RH or less |
| Number of Dots | 1,024 (W) x 768 (H) dots or 800 (W) x 600 (H) dots |
| Duration | Approx 100,000 hours (When installed in an upright position under 25 °C 77 °F ) |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-MP120
$2,338.06
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected