| Product Code | CV-3002 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Vision Systems |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10 % |
| Current Consumption | 1.4 A (2 cameras at maximum load) |
| Camera Input | Two color/monochrome cameras (CV-035C/S035C/035M/S035M can beconnected. Mixed connection ispossible.) |
| Measurement Area | 128 windows/1 program |
| Number of Pixels | 512 (H) x 480 (V),approx. 240,000 pixels |
| Color Extraction Function (Valid Only When A Color Camera Is Connected) | Color binary processing, color shade processing, gray scale processing (colors can be numerically specified with HSB or RGB values.) |
| Weight | Approx. 950 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Number of Registered Settings | Maximum 1000 programs each in the system and memory card (depending on the memory capacity and program data), externally selectable. |
| Internal Memory Capacity (Maximum Number of Settings That Can Be Registered, For Reference) | About 15 MB (550 settings) *1 |
| Number of Screens That Can Be Registered | Maximum 1000 screen for each program (depending on the capacity of theinternal memory and memory card)Compression save function. |
| Mask Area | 4 mask windows/1 inspection window |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CV-3002 Digital Image Sensor/Controller
- Brand: Keyence
Keyence CV-3002 Digital Image Sensor/Controller
Mfr # CV-3002
$3,360.69
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence CV-3002 Digital Image Sensor/Controller” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.