
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LM4 Lens
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LM4 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LM4 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolution | 4.5 µm 0.18 Mil *4 |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50 °C 32 to 122 °F , 80 % RH (No condensation) |
| Magnification Range | Approx. ±5 % relative to reference axis |
| F-stop Range (Aperture) | 26.5 |
| Optical Magnification (Reference Magnification) | x4 |
| Compatible Image Sensor Size | 1/2" |
| Weight | Approx. 58 g |
| WD (at Reference Magnification) | 70.3 mm 2.77" *2 |
| 1/3" | 0.9 x 1.2 mm 0.035" x 0.047" |
| 1/2" | 1.2 x 1.6 mm 0.047" x 0.063" |
| Depth-of-field | 172 µm 6.77 Mil *3 |
| Maximum TV Distortion | -0.22 % |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LM4
$678.03
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected