
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LM8 Lens
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LM8 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LM8 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolution | 4.4 µm 0.17 Mil *4 |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50 °C 32 to 122 °F , 80 % RH (No condensation) |
| Magnification Range | Approx. ±5 % relative to reference axis |
| F-stop Range (Aperture) | 52.4 |
| Optical Magnification (Reference Magnification) | x8 |
| Compatible Image Sensor Size | 1/2" |
| Weight | Approx. 67 g |
| WD (at Reference Magnification) | 64.5 mm 2.54" *2 |
| 1/3" | 0.45 x 0.6 mm 0.018" x 0.024" |
| 1/2" | 0.6 x 0.8 mm 0.024" x 0.031" |
| Depth-of-field | 79 µm 3.11 Mil *3 |
| Maximum TV Distortion | -0.04 % |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LM8
$1,209.18
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected