Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-HX200C Supporting LumiTrax 16x Speed 2-megapixel Colour camera

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-HX200C Supporting LumiTrax 16x Speed 2-megapixel Colour camera
Manufacturer: Keyence Part No: CA-HX200C Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-HX200C |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Sensors and Camera |
| Image Element | Color CMOS image receiving element, 16× high-speed reading using square-pixel, Unit cell size: 5 µm × 5 µm 0.20 Mil × 0.20 Mil |
| Valid Pixel Count | 1.92 M pixels, 1600 (H) × 1200 (V) |
| Image Size | Equivalent to 2/3 " |
| Scanning System | Progressive 11.6 ms *1 , 20.2 ms *2 |
| Weight | Approx. 280 g (not including lens) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (no condensation) |
| Electronic Shutter | Can be set to 0.01 to 100 msec by specifying the following numerical inputs: 1/15, 1/30, 1/60, 1/120, 1/240, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/5000, 1/10000, 1/20000, 1/50000, 1/100000 |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-HX200C
$6,110.75
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected