Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-H500CX 16× speed, high-performance 5 megapixel camera (Color)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-H500CX 16× speed, high-performance 5 megapixel camera (Color)
Manufacturer: Keyence Part No: CA-H500CX Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-H500CX |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Sensors and Camera |
| Image Element | Color CMOS, 16× high-speed reading using square-pixel |
| Valid Pixel Count | 5 megapixel mode: 2432 (H) × 2040 (V), 2 megapixel mode: 1600 (H) × 1200 (V) |
| Image Size | Equivalent to 2/3" |
| Scanning System | Progressive 5 megapixel mode: 29.2 ms 2 megapixel mode: 11.7 ms |
| Weight | Approx. 280 g (not including lens) |
| Ambient Temperature | 0 to 40°C 32 to 104°F |
| Relative Humidity | 85% RH or less |
| Unit Cell Size | 3.45 µm × 3.45 µm 0.14 Mil × 0.14 Mil |
| Transfer System | Digital serial transfer |
| Electronic Shutter | Can be set to 0.017 to 100 msec by specifying the following numerical inputs: 1/15, 1/30, 1/60, 1/120, 1/240, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/5000, 1/10000, 1/20000, 1/50000 |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-H500CX
$1,995.54
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected