Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence AS-440-02U Amplifier Unit AS-440-02U (AS-440-02)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence AS-440-02U Amplifier Unit AS-440-02U (AS-440-02)
Manufacturer: Keyence Part No: AS-440-02U Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | AS-440-02U |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 110/120/220/240 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Output Voltage | 0 to 2V |
| Power Consumption | 5VA |
| Measuring Range | 0 to 2mm 0.08" |
| Response | 3.3 kHz (-3 dB) |
| Resolution | 0.1% of F.S. |
| Linearity | ±1% of F.S. |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +60°C 14 to 140°F , No freezing |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # AS-440-02U
$705.03
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected