Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-206 Reflective Sensor Head, Environment-resistant Type, Narrow View Area

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-206 Reflective Sensor Head, Environment-resistant Type, Narrow View Area
Manufacturer: Keyence Part No: PS-206 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-206 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 60 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH |
| FINE | 70 mm 2.76" |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-206
$256.04
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected