| Product Code | KL3002 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | via the K-bus |
| Number of Inputs | 2 |
| Resolution | 12 bit (for 0…10 V range: resolution 11 bit) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff KL3002 Bus Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: KL3002 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff KL3002 Bus Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # KL3002
$254.12
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.