| Product Code | EP9128-0021 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| EtherCAT System Function | coupling of EtherCAT junctions |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 8 x M8, shielded |
| Configuration | not required |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Distance Between Stations | max. 100 m (100BASE-TX) |
Beckhoff EP9128-0021 EtherCAT Box
Manufacturer: Beckhoff Part No: EP9128-0021 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EP9128-0021 EtherCAT Box” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EP9128-0021
$1,052.04
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.