| Product Code | EL3255 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | via power contacts |
| E-Bus Current Consumption | typ. 80 mA |
| Output Current | max. 0.3 A total supply current for the potentiometers |
| Analog EtherCAT Input Terminal Measurement Technology | Measurement technology simply integrated: With the analog EtherCAT Terminals. |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Configuration | no address setting, configuration via the controller |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL3255 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL3255 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL3255 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL3255
$978.99
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.