| Product Code | EL1512 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Specification | EN 61131-2, type 1, “0”: < 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| E-Bus Current Consumption | typ. 130 mA |
| Connection Technology | 1 x up/down counter, 2 x up or down counter |
| Configuration | no address setting, configuration via the EtherCAT master |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Number of Counters | 1 or 2 |
Beckhoff EL1512 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL1512 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL1512 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL1512
$591.03
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.