| Product Code | EL1262 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Specification | similar to EN 61131-2, type 3, “0”: -3…5 V DC, “1”: 11…30 V DC, typ. 3 mA input current |
| E-Bus Current Consumption | typ. 70 mA |
| Terminal Timestamp Precision | 10 ns (+ input delay) |
| Number of Inputs | 2 |
| Connection Technology | 4-wire |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL1262 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL1262 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL1262 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL1262
$325.58
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.