| Product Code | EK9000 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| EtherCAT System Function | coupling of standard digital and analog EtherCAT Terminals and EtherCAT Box modules to Ethernet networks |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| E-Bus Current Consumption | up to 2 A |
| Number of EtherCAT Terminals | depending on the process data size |
| Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Protocol | Modbus TCP, Modbus UDP |
| Bus Interface | 2 x RJ45 (switched) |
| Configuration | not required |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff EK9000 ModbusTCP/UDP Bus Coupler
Beckhoff EK9000 ModbusTCP/UDP Bus Coupler
Manufacturer: Beckhoff Part No: EK9000 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EK9000 ModbusTCP/UDP Bus Coupler” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EK9000
$978.99
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.