| Product Code | CU2016 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Current Consumption | typ. 150 mA |
| Data Transfer Rate | 10/100 MBit/s, IEEE 802.3u auto-negotiation, half or full duplex, automatic settings |
| Bus System | all Ethernet (IEEE 802.3)-based protocols, store and forward switching mode, unmanaged |
| Weight | 400 g |
| Protection Rating / Installation Position | IP20/variable |
| Operating Temperature | 0…55°C |
Beckhoff CU2016 Infrastructure
Manufacturer: Beckhoff Part No: CU2016 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff CU2016 Infrastructure” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # CU2016
$836.06
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.