Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs OBR4000-18GM60-E5-V1-1C Retroreflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OBR4000-18GM60-E5-V1-1C Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OBR4000-18GM60-E5-V1-1C Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OBR4000-18GM60-E5-V1-1C |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Effective Detection Range | 0 ... 4 m |
| Threshold Detection Range | 4.5 m |
| Reflector Distance | 0 ... 4 m |
| Reference Target | H50 reflector |
| Light Source | LED |
| Connector Type | plastic |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OBR4000-18GM60-E5-V1-1C
$77.90
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected